Minsk-Arena Ice Star
Minsk, Belarus
Oct 26 - Oct 29, 2017
Saturday, 28 October 2017, 15:00 Local Time
Time in Other Places
https://www.timeanddate.com/worldcl...6&p7=352&p8=101&p9=31&p10=136&p11=286&p12=256
Events include Senior, Junior, and Novice in Men's, Ladies, and Ice Dance.
In Pairs, there is a Senior Event only.
LIVESTREAM CHANNEL
Arena 3 (most junior/novice/gold/silver events are here)
https://www.youtube.com/watch?v=T5mkxTADlRY
Arena 2 (most senior events are here, and this looks to be Ladies SP)
https://www.youtube.com/watch?v=hRSdY5xj99E
[FONT="]
[h=3][/h]
[h=3][/h]
[/FONT]
Minsk, Belarus
Oct 26 - Oct 29, 2017
Saturday, 28 October 2017, 15:00 Local Time
Time in Other Places
https://www.timeanddate.com/worldcl...6&p7=352&p8=101&p9=31&p10=136&p11=286&p12=256
Events include Senior, Junior, and Novice in Men's, Ladies, and Ice Dance.
In Pairs, there is a Senior Event only.
- Announcement
- Belarus Federation Website
- Official Event website
- Forms
- pdf Juniors & Novice Announcement
- archive Junior & Novice Forms
- Entries / Results.
- ISU Event Web Page
- MAP
- Facebook Page
- Time and Practice Schedule
- Junior and Novice Detailed Results and Protocols
- Detailed Results and Protocols
LIVESTREAM CHANNEL
Arena 3 (most junior/novice/gold/silver events are here)
https://www.youtube.com/watch?v=T5mkxTADlRY
Arena 2 (most senior events are here, and this looks to be Ladies SP)
https://www.youtube.com/watch?v=hRSdY5xj99E
Starting Order
[FONT="]
[h=3][/h]
StN. | Name | Club | Nation |
---|---|---|---|
Warm-Up Group 1 | |||
1 | Ivan PAVLOV | UKR | |
2 | Makar IGNATOV | RUS | |
3 | Se Jong BYUN | KOR | |
4 | Daniel SAMOHIN | ISR | |
5 | Sergei VORONOV | RUS | |
Warm-Up Group 2 | |||
6 | Anton KARPUK | BLR | |
7 | Jiri BELOHRADSKY | CZE | |
8 | Peter LIEBERS | GER | |
9 | Maurizio ZANDRON | ITA | |
10 | Matyas BELOHRADSKY | CZE | |
11 | Yakau ZENKO | BLR | |
Warm-Up Group 3 | |||
12 | Alexei BYCHENKO | ISR | |
13 | Ivan RIGHINI | ITA | |
14 | Moris KVITELASHVILI | GEO | |
15 | Anton SHULEPOV | RUS | |
16 | Igor REZNICHENKO | POL | |
17 | Davide LEWTON BRAIN | MON |
[h=3][/h]
Entries
No. | Name | Nation |
---|---|---|
1 | Anton KARPUK SP: Innocence and Zydeko from Quidam by Cirque du Soleil; choreo by Olga Kalenkovich FS: Man in the Iron Mask (soundtrack) by Nick Glennie-Smith; choreo by Olga Kalenkovich | BLR |
WD | Alexei MIALIONKHIN | BLR |
3 | Yakau ZENKO SP: "Dream" by Imagine Dragons; choreo by Svetlana Kashtalapova FS: "Still Loving You" by The Scorpions; "Whole Lotta Love" by Led Zeppelin; choreo by Svetlana Kashtalapova | BLR |
4 | Jiri BELOHRADSKY SP: Sarabande Suite performed by Globus; choreo by Rostislav Sinicyn, Tomas Verner FS: Moonlight Sonata by Ludwig van Beethoven; choreo by Rostislav Sinicyn, Tomas Verner | CZE |
5 | Matyas BELOHRADSKY SP: Chambermaid Swing by Parov Stelar; choreo by Tomas Verner FS: The Pink Panther theme by Henry Mancini; choreo by Tomas Verner | CZE |
6 | Moris KVITELASHVILI SP: "Feeling Good" by Michael Buble; choreo by Daniil Gleikhengauz FS: "Radioactive," "Dream" and "Believe" by Imagine Dragons; choreo by Alexei Zhelezniakov | GEO |
7 | Peter LIEBERS SP: "Way Down We Go" by Kaleo FS: Theme from "Schindler's List" (soundtrack) by John Williams, Prelude in C-sharp minor by Sergei Rachmaninov, Hatikva (Hope); choreo by Lori Nichol, Shin Amano ( 2016-17 program) | GER |
WD | Franz STREUBEL | GER |
9 | Alexei BYCHENKO SP: Chambermaid Swing by Parov Stelar (information 2016/17 season); choreo by Galit Chait Moracci FS: Bolero by Maurice Ravel; choreo by Galit Chait Moracci | ISR |
10 | Daniel SAMOHIN SP: "It's a Man's World" performed by Seal; choreo by Irina Samohin, Olga Volozhinskaia, N. Morozov FS: "Two Angels" by N. Erdenko; choreo by Irina Samohin, Olga Volozhinskaia, N. Morozov | ISR |
11 | Ivan RIGHINI SP: Un giorno per noi (I think by Josh Groban) from Romeo and Juliet; choreo by Daniil Gleikhengauz FS: "Only You" by the Platters and "Tequila" by The Champs | ITA |
12 | Maurizio ZANDRON SP: "The Feeling Begins" by Peter Gabriel FS: "Summertime," performed by Ella Fitzgerald, "Hit the Road Jack," performed by Buster Poindexter, "Petit Fleur," performed by Sidney Bechet, and "I Got You (I Feel Good)," performed by James Brown | ITA |
13 | Davide LEWTON BRAIN SP: Dream A Little Dream Of Me performed by Michael Buble; choreo by Camille Pradier FS: Comptine d'un autre ete by Martin Ermen, Mon Amant de Saint-Jean by Patrick Bruel; choreo by Camille Pradier | MON |
14 | Igor REZNICHENKO SP: "Give Me Love" by Ed Sheeran; choreo by Valentin Molotov, Olga Glinka, R. Sinicyn FS: "La Strada" by Nino Rota; choreo by Valentin Molotov, Olga Glinka, R. Sinicyn | POL |
15 | Se Jong BYUN | KOR |
16 | Makar IGNATOV SP: Per Te performed by Josh Groban; choreo by Olga Glinka, Valentin Molotov FS: Piano Concerto in F sharp minor, Op. 20 by Alexander Skriabin; choreo by Olga Glinka, Valentin Molotov | RUS |
17 | Anton SHULEPOV | RUS |
18 | Sergei VORONOV SP: Adios Nonino by Astor Piazzolla; choreo by Anna Bilibina, Misha Ge FS: Sarabande Suite by Globus; choreo by Anna Bilibina, Misha Ge | RUS |
19 | Ivan PAVLOV SP: Mr. and Mrs. Smith (soundtrack) by John Powell; choreo by Maria Tumanovskaia-Chaika FS: Blood Diamond (soundtrack) by James Newton Howard; choreo by Maria Tumanovskaia-Chaika | UKR |
Last edited: