Results page is up : http://nice-baie-des-anges.fr/images/stories/docs-coupe/resultats2014/html/index.htm
Live feed on Dailymotion
http://www.dailymotion.com/video/x27vd42_nice-cup-2014_sport
The video may be archived, as the owner of the DM account archived 2013 whole event vids.
Link to GS Video thread for this Event
http://www.goldenskate.com/forum/showthread.php?52318-2014-Coupe-de-Nice-Videos
Entries :
SENIORS MEN
1 Mario Rafaël IONIAN AUT
2 Jui Shu CHEN TPE
3 Justus STRID DEN
4 Romain PONSART FRA
5 Martin RAPPE GER
6 Phillip HARRIS GBR
7 Harry MATTICK GBR
8 Conor STAKELUM IRL
9 Ivan RIGHINI ITA
10 Keiji TANAKA JPN
11 Yoji TSUBOI JPN
12 Artur DMITRIEV RUS
13 Murad KURBANOV RUS
14 Alexander PETROV RUS
15 Felipe MONTOYA ESP
16 Javier RAYA ESP
17 Marcus BJÖRK SWE
SENIORS LADIES
1 Victoria HUEBLER AUT
2 Anita ANDERBERG MADSEN DEN
3 Pernille SORENSEN DEN
4 Gerli LIINAMÄE EST
5 Lénaëlle GILLERON - GORY FRA
6 Laurine LECAVELIER FRA
7 Anaïs VENTARD FRA
8 Sarah HECKEN GER
9 Sandy HOFFMANN GER
10 Karly ROBERTSON GBR
11 Ilaria NOGARO ITA
12 Miyabi OBA JPN
13 Maria STAVITSKAYA RUS
14 Elizaveta TUKTAMISHEVA RUS
15 Dasa GRM SLO
16 Pina UMEK SLO
17 Isabelle OLSSON SWE
18 Eveline BRUNNER SUI
19 Tanja ODERMATT SUI
20 Tina STUERZINGER SUI
21 Alina BELETSKAYA UKR
22 Natalia POPOVA UKR
PAIRS
1 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT
2 Maria VARTMANN / Aaron VAN CLEAVE GER
3 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA
4 Bianca MANACORDA / Niccolo MACII ITA
5 Vera BAZAROVA / Audrey DEPUTAT RUS
ICE DANCE
1 Cécile POSTIAUX / Richard POSTIAUX BEL
2 Melanie ALTINAKISOVA / Jan BACA CZE
3 Cecilia TORN / Jussiville PARTANEN FIN
4 Péroline OJARDIAS / Michaël BRAMANTE FRA
5 Valentina RUDCHENKO / Benjamin ALLAIN FRA
6 Penny COOMES / Joseph BUCKLAND GBR
7 Olivia SMART / Nicholas BUCKLAND GBR
8 Victoria MANNI / Benjamin NAGGIAR ITA
9 Emi HIRAI / Marien DE LA ASUNCION JPN
10 Yura MIN / Timothy KOLETO KOR
11 Lolita YERMAK / Alexeï SHUMSKIY UKR
JUNIORS MEN
1 Simon Gabriel IONAN AUT
2 Kévin AYMOZ FRA
3 Daniel NAURITS FRA
4 Arthur RIBES FRA
5 Andrei LAZUKIN RUS
6 Dmitri SHUTKOV RUS
7 Vincent CUEREL SUI
8 Nicola TODESCHINI SUI
9 Yaroslav PANIOT UKR
JUNIORS LADIES
1 Charlotte VANDERSARREN BEL
2 Alizée CROZET FRA
3 Julie FROETSCHER FRA
4 Natacha LAGOUGE FRA
5 Nadjma MAHAMOUD FRA
6 Cassandra PEROTIN FRA
7 Marina POPOV FRA
8 Léa SERNA FRA
9 Annika HOCKE GER
10 Kalina LEWICKA GER
11 Chlara THIELE GER
12 Danielle HARRISON GBR
13 Elizabet TURSYNBAYEVA KAZ
14 Samantha CABILES PHI
15 Josefin TAJEGARD SWE
16 Mathilde GIANNOCA SUI
17 Miriam ABDULKARIMOVA UKR
Live feed on Dailymotion
http://www.dailymotion.com/video/x27vd42_nice-cup-2014_sport
The video may be archived, as the owner of the DM account archived 2013 whole event vids.
Link to GS Video thread for this Event
http://www.goldenskate.com/forum/showthread.php?52318-2014-Coupe-de-Nice-Videos
Entries :
SENIORS MEN
1 Mario Rafaël IONIAN AUT
2 Jui Shu CHEN TPE
3 Justus STRID DEN
4 Romain PONSART FRA
5 Martin RAPPE GER
6 Phillip HARRIS GBR
7 Harry MATTICK GBR
8 Conor STAKELUM IRL
9 Ivan RIGHINI ITA
10 Keiji TANAKA JPN
11 Yoji TSUBOI JPN
12 Artur DMITRIEV RUS
13 Murad KURBANOV RUS
14 Alexander PETROV RUS
15 Felipe MONTOYA ESP
16 Javier RAYA ESP
17 Marcus BJÖRK SWE
SENIORS LADIES
1 Victoria HUEBLER AUT
2 Anita ANDERBERG MADSEN DEN
3 Pernille SORENSEN DEN
4 Gerli LIINAMÄE EST
5 Lénaëlle GILLERON - GORY FRA
6 Laurine LECAVELIER FRA
7 Anaïs VENTARD FRA
8 Sarah HECKEN GER
9 Sandy HOFFMANN GER
10 Karly ROBERTSON GBR
11 Ilaria NOGARO ITA
12 Miyabi OBA JPN
13 Maria STAVITSKAYA RUS
14 Elizaveta TUKTAMISHEVA RUS
15 Dasa GRM SLO
16 Pina UMEK SLO
17 Isabelle OLSSON SWE
18 Eveline BRUNNER SUI
19 Tanja ODERMATT SUI
20 Tina STUERZINGER SUI
21 Alina BELETSKAYA UKR
22 Natalia POPOVA UKR
PAIRS
1 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT
2 Maria VARTMANN / Aaron VAN CLEAVE GER
3 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA
4 Bianca MANACORDA / Niccolo MACII ITA
5 Vera BAZAROVA / Audrey DEPUTAT RUS
ICE DANCE
1 Cécile POSTIAUX / Richard POSTIAUX BEL
2 Melanie ALTINAKISOVA / Jan BACA CZE
3 Cecilia TORN / Jussiville PARTANEN FIN
4 Péroline OJARDIAS / Michaël BRAMANTE FRA
5 Valentina RUDCHENKO / Benjamin ALLAIN FRA
6 Penny COOMES / Joseph BUCKLAND GBR
7 Olivia SMART / Nicholas BUCKLAND GBR
8 Victoria MANNI / Benjamin NAGGIAR ITA
9 Emi HIRAI / Marien DE LA ASUNCION JPN
10 Yura MIN / Timothy KOLETO KOR
11 Lolita YERMAK / Alexeï SHUMSKIY UKR
JUNIORS MEN
1 Simon Gabriel IONAN AUT
2 Kévin AYMOZ FRA
3 Daniel NAURITS FRA
4 Arthur RIBES FRA
5 Andrei LAZUKIN RUS
6 Dmitri SHUTKOV RUS
7 Vincent CUEREL SUI
8 Nicola TODESCHINI SUI
9 Yaroslav PANIOT UKR
JUNIORS LADIES
1 Charlotte VANDERSARREN BEL
2 Alizée CROZET FRA
3 Julie FROETSCHER FRA
4 Natacha LAGOUGE FRA
5 Nadjma MAHAMOUD FRA
6 Cassandra PEROTIN FRA
7 Marina POPOV FRA
8 Léa SERNA FRA
9 Annika HOCKE GER
10 Kalina LEWICKA GER
11 Chlara THIELE GER
12 Danielle HARRISON GBR
13 Elizabet TURSYNBAYEVA KAZ
14 Samantha CABILES PHI
15 Josefin TAJEGARD SWE
16 Mathilde GIANNOCA SUI
17 Miriam ABDULKARIMOVA UKR
Last edited by a moderator: