New Team Russia was published
http://fsrussia.ru/sbornaya.html
http://fsrussia.ru/files/docs/RUteam1415.pdf
http://www.fskate.ru/teams/russia/2014/
All Russian language.
(names - alphabetic order in Russian)
Senior Team
Pairs Main Team
1. Julia ANTIPOVA / Nodari MAISURADZE
2. Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV
3. Maria VIGALOVA / Egor ZAKROEV
4. Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV
5. Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV
Pairs Reserve Team
1. Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV
2. Vera BAZAROVA / Andrei DEPUTAT
3. Kamilla GAINETDINOVA / Ivan BICH
4. Vasilisa DAVANKOVA / Alexander ENBERT
5. Natalja ZABIJAKO / Yuri LARIONOV
6. Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV
7. Lina FEDOROVA / Maxim MIROSHKIN
Men Main Team
1. Sergei VORONOV
2. Artur GACHINSKI
3. Maxim KOVTUN
4. Konstantin MENSHOV
5. Adian PITKEEV
6. Evgeni PLUSHENKO
Men Reserve Team
1. Zhan BUSH
2. Gordei GORSHKOV
3. Moris KVITELASHVILI
4. Mikhail KOLYADA
5. Andrei LAZUKIN
Ladies Main Team
1. Julia LIPNITSKAIA
2. Anna POGORILAYA
3. Elena RADIONOVA
4. Adelina SOTNIKOVA
Ladies Reserve Team
1. Maria ARTEMIEVA
2. Sofia BIRYUKOVA (team was formed before she gone to pairs)
3. Nikol GOSVIANI
4. Alena LEONOVA
5. Elizaveta TUKTAMYSHEVA
Dance Main Team
1. Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV
2. Ksenia MONKO / Kirill KHALIAVIN
3. Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN
Dance Reserve Team
1. Valeria ZENKOVA / Valerie SINITSIN
2. Elena ILINYKH / Ruslan ZHIGANSHIN
3. Evgenia KOSIGINA / Nikolai MOROSHKIN
4. Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV
We see:
- all best skaters/couples included,
- all split couples are in Reserve Team.
Btw, Biryukova will have all bonuses of being in Reserve team, regardless she is pair skater.
http://fsrussia.ru/sbornaya.html
http://fsrussia.ru/files/docs/RUteam1415.pdf
http://www.fskate.ru/teams/russia/2014/
All Russian language.
(names - alphabetic order in Russian)
Senior Team
Pairs Main Team
1. Julia ANTIPOVA / Nodari MAISURADZE
2. Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV
3. Maria VIGALOVA / Egor ZAKROEV
4. Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV
5. Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV
Pairs Reserve Team
1. Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV
2. Vera BAZAROVA / Andrei DEPUTAT
3. Kamilla GAINETDINOVA / Ivan BICH
4. Vasilisa DAVANKOVA / Alexander ENBERT
5. Natalja ZABIJAKO / Yuri LARIONOV
6. Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV
7. Lina FEDOROVA / Maxim MIROSHKIN
Men Main Team
1. Sergei VORONOV
2. Artur GACHINSKI
3. Maxim KOVTUN
4. Konstantin MENSHOV
5. Adian PITKEEV
6. Evgeni PLUSHENKO
Men Reserve Team
1. Zhan BUSH
2. Gordei GORSHKOV
3. Moris KVITELASHVILI
4. Mikhail KOLYADA
5. Andrei LAZUKIN
Ladies Main Team
1. Julia LIPNITSKAIA
2. Anna POGORILAYA
3. Elena RADIONOVA
4. Adelina SOTNIKOVA
Ladies Reserve Team
1. Maria ARTEMIEVA
2. Sofia BIRYUKOVA (team was formed before she gone to pairs)
3. Nikol GOSVIANI
4. Alena LEONOVA
5. Elizaveta TUKTAMYSHEVA
Dance Main Team
1. Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV
2. Ksenia MONKO / Kirill KHALIAVIN
3. Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN
Dance Reserve Team
1. Valeria ZENKOVA / Valerie SINITSIN
2. Elena ILINYKH / Ruslan ZHIGANSHIN
3. Evgenia KOSIGINA / Nikolai MOROSHKIN
4. Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV
We see:
- all best skaters/couples included,
- all split couples are in Reserve Team.
Btw, Biryukova will have all bonuses of being in Reserve team, regardless she is pair skater.